Limanowski szpital wśród najlepszych pod względem bezpieczeństwa

Szpital Powiatowy w Limanowej otrzymał certyfikat „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”, przyznawany przez Koalicję na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali. To jedna z 20 placówek w Polsce, które wyróżniły się w tym zakresie.

Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali to inicjatywa, która powstała w 2021 roku, aby podnieść standardy bezpieczeństwa pracowników medycznych i zachęcać szpitale do używania nowoczesnego i bezpiecznego sprzętu. Współpracuje z nią wiele instytucji, takich jak Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta czy Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

W ramach działalności Koalicji odbywa się program certyfikacyjny „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”, który ma na celu ocenić i nagrodzić szpitale, które dbają o bezpieczne warunki pracy dla personelu medycznego. W tym roku do programu zgłosiło się 112 szpitali, z czego 108 spełniło wymagane kryteria i podpisało deklarację, która zawiera 11 zasad dotyczących m.in. procedur podawania leków niebezpiecznych, oceny ryzyka ekspozycji zawodowej, szkoleń personelu czy rejestru zranień i zakłuć.

Program certyfikacyjny dostarcza także cennych informacji o aktualnym stanie bezpieczeństwa w polskich placówkach medycznych. Z tegorocznej edycji wynika, że większość szpitali posiada procedury dotyczące właściwego używania i utylizacji ostrych narzędzi oraz regularnie szkoli personel medyczny w zakresie zapobiegania i postępowania po ekspozycji na materiał biologiczny.

Aby omówić te i inne kwestie związane z bezpieczeństwem i jakością w polskich szpitalach, Koalicja zaprasza na debatę online „Bezpieczeństwo i jakość w polskich szpitalach – czy sprostamy wyzwaniom współczesnej medycyny?”, która odbędzie się 10 listopada 2023 roku.

Dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej Marcin Radzięta wyraził swoją dumę z uzyskanego certyfikatu i podziękował wszystkim pracownikom za ich zaangażowanie. Szczególne podziękowania skierował do Lucyny Kowalskiej – pełnomocnika ds. zarządzania jakością oraz komitetów i zespołów akredytacyjnych.

Pełna lista certyfikowanych szpitali jest dostępna TUTAJ

Źródło: https://www.szpitallimanowa.pl/

Autor Bing

Powiązane Wpisy