Zmiana czasu w Polsce: kiedy i jak przestawić zegarki?

W nocy z 28 na 29 października 2023 r. nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Oznacza to, że zegarki przestawimy z godziny 3:00 na 2:00, czyli cofniemy je o godzinę. Dzięki temu rano będzie jaśniej, a wieczorem wcześniej zapadnie zmrok. Zmiana czasu ma na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędność energii.

Zmiana czasu jest jednak kwestią kontrowersyjną i niektóre kraje zrezygnowały z tego rozwiązania. Unia Europejska rozważa zniesienie zmiany czasu, ale nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji. Według sondażu Eurobarometru z 2018 r., większość Europejczyków (84%) jest za zniesieniem zmiany czasu. W Polsce poparcie dla tego pomysłu wynosi 78%.

Zmiana czasu może mieć wpływ na nasz organizm i samopoczucie. Niektórzy ludzie mogą odczuwać zmęczenie, drażliwość, problemy ze snem lub koncentracją. Aby złagodzić te objawy, warto zadbać o zdrowy tryb życia, regularny sen, aktywność fizyczną i odpowiednią dietę.

Zmiana czasu dotyczy nie tylko Polski, ale także innych krajów w Europie i na świecie. W tym roku zmiana czasu nastąpi w różnych terminach w zależności od strefy czasowej i regionu. Poniżej przedstawiamy listę krajów i dat zmiany czasu w 2023 r.:

KrajData zmiany czasuKierunek zmiany
Australia1 kwietniaZimowy -> Letni
Brazylia18 lutegoLetni -> Zimowy
Kanada11 marcaZimowy -> Letni
Chile13 majaLetni -> Zimowy
ChinyBrak zmiany czasu
EgiptBrak zmiany czasu
Francja25 marcaZimowy -> Letni
Niemcy25 marcaZimowy -> Letni
IndieBrak zmiany czasu
Iran22 marcaZimowy -> Letni
Izrael23 marcaZimowy -> Letni
JaponiaBrak zmiany czasu
Meksyk1 kwietniaZimowy -> Letni
Nowa Zelandia1 kwietniaZimowy -> Letni
RosjaBrak zmiany czasu
RPABrak zmiany czasu
TurcjaBrak zmiany czasu
USA11 marcaZimowy -> Letni
Wielka Brytania25 marcaZimowy -> Letni
Autor Bing

Powiązane Wpisy