Wodospad na Potoku Lubońskim – morsuj z Niedźwiedziami

Beskid Wyspowy, zachwyca pięknymi szczytami górskimi, które przyciągają miłośników pieszych wędrówek przez cały rok. Jednak to nie tylko majestatyczne wierzchołki gór stanowią atrakcję tego wspaniałego regionu. Beskid Wyspowy oferuje znacznie więcej dla miłośników natury niż tylko góry.

Znajdziemy tu wiele zabytków architektury, pomników przyrody, przydrożnych kapliczek, ukrytych w gąszczu drzew jaskiń oraz imponujących górskich potoków, przy których tworzą się niezwykłe wodospady. Jeden z najpiękniejszych wodospadów Beskidu Wyspowego znajduje się na Potoku Lubońskim, u podnóża góry Luboń Wielki. Ten malowniczy wodospad jest zasilany z około 10 źródeł znajdujących się na tej górze. Położony zaledwie 1,5 km od drogi krajowej 28, w miejscowości Rabka-Zdrój (Zaryte), stanowi on fascynującą atrakcję tego regionu.

Miejsce to stało się niezwykle popularne wśród miłośników morsowania, którzy stworzyli tam udogodnienia umożliwiające komfortowe korzystanie z kąpieli w krystalicznie czystej, lodowatej wodzie. Podczas tworzenia tego artykułu mieliśmy okazję porozmawiać z członkami grupy „Niedźwiedzie spod Lubonia Wielkiego”. To ludzie, dla których morsowanie stało się nie tylko sposobem na utrzymanie zdrowia, ale również poprawy kondycji fizycznej i psychicznej.

Pan Michał, członek Niedźwiedzi, podzielił się swoimi doświadczeniami, mówiąc: „Adaptacja do zimna, czyli kontakty organizmu z zimną wodą i powietrzem pod różnymi postaciami – wejście do wody częściowo lub w pełni z zanurzeniem głowy, nacieranie się lub chodzenie po śniegu – to sposób na przyzwyczajenie organizmu do zimna. Morsowanie przy umiejętnym dozowaniu może wpływać korzystnie na system odpornościowy, poprawę przepływu krwi, redukcję masy ciała, a także jakość skóry, układ nerwowy i wiele innych aspektów zdrowotnych.”

Niedźwiedzie spod Lubonia Wielkiego serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do spróbowania morsowania, obiecują pomoc w wejściu w ten niezwykły świat oraz wyjaśnią, z czym to się wiąże.

Lokalizacja Wodospadu – https://maps.app.goo.gl/XpRscKNwZSdFY7ca8

fot. NSLW

Autor EchoGor

Powiązane Wpisy