Spacer historyczny po dawnej fabryce konserw rybnych C. Warhanek – Co to była za podróż.

W minioną sobotę odbył się niezwykły spacer historyczny, który zgromadził mieszkańców i miłośników historii w Mszanie Dolnej. Spacer po dawnej fabryce konserw rybnych C. Warhanek przyciągnął ponad 80 uczestników, a jego organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim, którzy wzięli w nim udział i przyczynili się do jego sukcesu.

Historia fabryki C. Warhanek

Fabryka konserw rybnych C. Warhanek, założona w 1885 roku przez czeskiego przemysłowca Karla Warhanka, była nie tylko jednym z najważniejszych zakładów przemysłowych w Mszanie Dolnej, ale także kluczowym pracodawcą dla wielu pokoleń mieszkańców. Podczas spaceru omówiono powstanie, rozwój i funkcjonowanie tej fabryki przed II wojną światową. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o tartaku, rybiarni, bocznicy kolejowej oraz o osobach, które odegrały istotną rolę w historii zakładu, takich jak Franciszek Dubowy.

Wspomnienia i anegdoty

Spacer był okazją do wymiany wspomnień i osobistych historii związanych z fabryką. Pan Marcin Ciężadlik podzielił się opowieściami o swoim dziadku, Stanisławie Ciężadliku, którego artystyczna droga zaczęła się dzięki wsparciu dyrektora Dubowego. Pani Joanna Dubiel dostarczyła cennych informacji o swoim pradziadku, Franciszku Dubowym, zasłużonym dla miasta wójcie.

Eksponaty i pamiątki

Dzięki rodzinom Jakubiaków i pani Annie Kisiel, uczestnicy mogli zobaczyć oryginalne beczki i słoiki produkowane przez fabrykę Warhanka. Pani Helena Piwońska-Kisiel, przez ponad 30 lat główna księgowa w fabryce, pozostawiła po sobie niezwykle cenne wspomnienia, które wzbogaciły to wydarzenie.

Współczesne akcenty

Spacer zakończył się wizytą w Octowni, zakładzie prowadzonym przez pana Janusza Matogę. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić zakład i dowiedzieć się więcej o tradycji produkcji octu w Mszanie Dolnej. Pan Janusz Matoga zaskoczył wszystkich pięknie opakowanymi buteleczkami octu i żurku, zachęcając do wspierania lokalnych przedsiębiorców.

Prowadzący i organizator

Spacer historyczny był prowadzony i zorganizowany przez pana Michała Wójcika, który swoją pasją i wiedzą historyczną wzbogacił to wyjątkowe wydarzenie, przybliżając uczestnikom historię fabryki oraz Mszany Dolnej.

Spacer historyczny po dawnej fabryce konserw rybnych C. Warhanek był wyjątkowym wydarzeniem, które pozwoliło zgłębić historię Mszany Dolnej oraz wzbogaciło uczestników o nowe, cenne wspomnienia.

Źródło: Mszana Dolna na starych fotografiach 
Fot: Mszana Dolna na starych fotografiach 
Opracowanie: GPT

Autor EchoGor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Wpisy